Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více se dočtete zde

Rozchodnice růžová – zázrak, nebo nástroj šarlatánů?

10. 8. 2020

Byli jste už někdy ve 3 tisících metrech? A jak Vám tam bylo? Chlad i v létě, větrno a počasí, že by psa nevyhnal? Vítejte v prostředí, kde „bydlí“ Rhodiola rosea čili rozchodnice růžová. Je snad prostředí, ve kterém vyrůstá, jistou zárukou, že by tu nepřežilo jen tak něco? A umíme to „něco“ využít sami pro sebe? Jak?

Rozchodnice růžová

Už sám název, tedy ten český, napovídá, že je něco v určitém rozporu, kdy se tedy názory mohou rozcházet. Ale v čem? Je trochu zbytečné podceňovat tuhle rostlinu, která má výsledky jako Usain Bolt, když za to vezme. Tedy vzal. Když byl v nejlepší formě. A proč právě on? Rychlý nástup, skvělý výkon.

Kde hledat? 

Jak je to tedy s touto rostlinou krčící se v prostředí vysokohorských oblastí Evropy, kde panuje nečas a věčný chlad? My bychom se v takovém nečase asi přikrčili, tato rostlina neudělala nic jiného. Krčí se, aby jí nezmítal vítr, jenž opanuje vrcholky hor a ukrývá v sobě tolik energie, že se této bylině začalo přezdívat „zlatý kořen“. 

Zlatý kořen

Název téměř zavádějící. Na druhou stranu však jasně označující něco, co je nám lidem tolik vzácné. Teď nemluvím o tom nejvzácnějším, tedy zdraví, ale o vzácném, tedy o zlatě. Máme tu schopnost pojmenovávat věci právě podle toho, co nám připomínají. Tato květina má skvělou historii, a to nejméně 3000 let starou! A čím je tedy tak skvělá a proč se kolem ní hemží tolik superlativů? 

K čemu je skvělá? 

V tradiční medicíně se po celou dobu své historie používá jako bylina, jež dokáže řešit únavu, depresi, stres, úzkost, ale třeba i chudokrevnost či bolest hlavy. Speciálně u stresu je považována za adaptogen, tedy látku, která zvyšuje odolnost našeho organismu proti stresovým situacím, přičemž podle jedné studie snižuje hladinu stresových hormonů .

Zvýšený fyzický a psychický výkon

Tento její účinek jsme zmínili sice už na začátku článku, ale jednak je opakování matka moudrosti, jednak přidáme novou informaci. Někteří lidé totiž užívají rozchodnici růžovou nejen ke zvýšení své fyzické výkonnosti před cvičením, ale pomocí této byliny si navozují lepší koncentraci a myšlení. Existují dokonce studie, které prokazují, že uživatelé této byliny vykazovali v běhu mnohem větší výkon.  


Závěr

… si na základě výše uvedených, možná nových informací, uděláte nejlépe Vy sami. Setkání se „zlatým kořenem“, tedy rozchodnicí růžovou, bylo jistě poučné a není třeba nic dalšího dodávat.
 

 

[1] Zdroj: Dne 04.08.2020, web: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1111/j.1541-4337.2005.tb00073.x

[1] Zdroj: Dne 04.08.2020, web: https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/1550-2783-6-S1-P14


Proman balení

ProMan Plus

Přirozená podpora testosteronu

* platíte pouze poštovné 49 Kč


Vaše komentáře

Vložte svůj komentář:

  • {{ myComment.createdAt }}

    {{ myComment.name }}:

    {{ myComment.text }}

  • {{ comment.createdAt }}

    {{ comment.name }}:

    {{comment.text}}

Vložte svůj komentář:

©2019 NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.
Odesílá se

Vyzkoušejte ProMan Plus ZDARMA*

*platíte pouze poštovné 49 Kč

Načítám formulář

Je dobré myslet na to, co děláme pro své zdraví

Je dobré myslet na to, co děláme pro své zdraví

Martin Karvan, Zdíkov

Větší výkonnost díky ProMan Plus

Větší výkonnost díky ProMan Plus

Filip Sviták, České Budějovice

Když je prevence, tak se i zdraví upevní

Když je prevence, tak se i zdraví upevní

Zdeněk Frnoch, Prachatice